Elektroterapia - to dziedzina fizykoterapii zajmująca się leczeniem objawowym schorzeń, między innymi układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Do leczenia wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Rodzaje zabiegów:

Elektrostymulacja Nerwów TENS

Czas trwania zabiegu ok. 30 min.

Elektrostymulacja Nerwów TENS to klasyczna metoda walki z bólem.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

Opis zabiegu: Tens - przeskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS - Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation), stanowi klasyczną metodę z zakresu medycyny fizykalnej w schorzeniach, których pierwszoplanowym objawem jest ból. TENS jest metodą leczenia analgetycznego.

Stymulacja Kotza - tzw. rosyjska.

Czas trwania zabiegu do 15 min.

Wskazaia:

Przeciwwskazania:

Opis zabiegu: Prądy Kotza - prądy impulsowe średniej częstotliwości (2500Hz) zmodulowanej do częstotliwości niskiej z zaznaczonymi efektami pobudzenia ruchowego.Stymulacja Kotza wykorzystywana jest do: odbudowy napięcia mięśniowego jako skutku urazu lub operacji, zwiększenia siły mięśniowej w sporcie i rehabilitacji, może przyczynić się do przywrócenia właściwych proporcji - rozkładu włókien mięśniowych o charakterze tonicznym, oraz poprawę ruchomości stawów.

Diadynamik - Prądy Bernarda.

Czas zabiegu od 5 do 15 min.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

Opis zabiegu: Diadynamik - Prądy Bernarda to działanie prądu galwanicznego i nałożonego na ten prąd prądu impulsowego małej częstotliwości. Zabieg stosuje się w celu złagodzenia bólu, miejscowego przekrwienia tkanek, zmniejszenia napięcia mięśniowego.

Jonoforeza

Czas trwania zabiegu 20 min.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

Opis zabiegu: Poprzez użycie stałego prądu galwanicznego - miejscowe wprowadzenie niesteroidowego leku (w postaci żelu ) przeciwbólowo, przeciwzapalnie lub przeciwobrzękowo - np Voltaren, Nurofen, Fastum, Ketonal.

Prądy interferencyjne wg. Nemeca

Czas trwania zabiegu od 15 do 20 min.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

Opis zabiegu: Prądy interferencyjne - Nemetza w odczuciu zbliżone do prądów diadynamicznych. Ze względu na łatwiejsze pokonywanie oporu skóry przez prąd interferencyjny, ten rodzaj zabiegu jest odczuwany przez pacjenta silniej i przyjemniej w porównaniu z prądami diadynamicznymi. Działanie biologiczne interferencji zależy od częstotliwości:

Prądy interferencyjne stosuje się w celu poprwy krążenia, działania przeciwbólowego oraz likwidacji procesów zapalnych.

Prądy przeciwbólowe Traberta (Ultra Reizt)

Czas trwania zabiegu od 10 do 15 min.

Wskazania:

Przeciwwskazania:

Opis zabiegu: Jest to jednobiegunowy prąd prostokątny o czasie trwania 2 ms i czasie przerwy 5 ms. Celem jest silne działanie przeciwbólowe. Prąd ten wywołuje drżenie i wibrację mięśni, zmniejszając ich napięcie, co zwiększa efekt przeciwbólowy.